Świętowaliśmy piękny jubileusz! Nasz Uniwersytet Trzeciego Wieku ma już 20 lat!

Tacy uważni słuchacze to prawdziwe marzenie każdego wykładowcy. Ta wyjątkowa myśl wielokrotnie powracała do nas podczas wczorajszych, niezwykle wzruszających obchodów 20-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świeciu. Dla nas, jako gospodarzy, to moment ogromnej dumy, ponieważ cała ta piękna historia od pierwszego dnia pisze się w murach naszego Spółdzielczego Ośrodka Kultury „Stokrotka”.

Wszystko zaczęło się od wielkiego marzenia i determinacji Zofii Zawiszy. To właśnie ona, zainspirowana sprawdzonym modelem bydgoskim, postanowiła przenieść niezwykłą, akademicką atmosferę prosto do naszych sal. Powołanie uniwersytetu do życia stało się możliwe dzięki nieocenionej pomocy jej syna, prof. dr. hab. Sławomira Zawiszy (wykładowcy ówczesnej Akademii Techniczno-Rolniczej, a obecnie Politechniki Bydgoskiej) oraz Ireneusza Frelichowskiego, prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Klubów Seniora w Bydgoszczy.

Dzięki zielonemu światłu od ówczesnego zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Świeciu, który z radością udostępnił pomieszczenia, nasi słuchacze zyskali swoje stałe miejsce na ziemi – przestrzeń, w której z niesłabnącą pasją spotykamy się wspólnie do dziś. Oficjalnie wystartowaliśmy 17 listopada 2005 roku, a ten historyczny, pierwszy wykład o psychologii starzenia się wygłosił dla nas prof. Roman Ossowski.

To były niesamowite dwa dziesięciolecia pełne inspirujących spotkań, wykładów i wspólnie spędzonych chwil. Dziękujemy, że tworzycie tę społeczność razem z nami! Pozdrawiamy serdecznie wszystkich naszych niezastąpionych Słuchaczy i z ekscytacją wypatrujemy kolejnych wspólnych lat nauki, rozwoju i pięknych przyjaźni!